Legiovlak v Liberci

Úvod » Kalendář akcí » Legiovlak v Liberci

Hlavní nádraží v Liberci je druhou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po krajských městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskutečnilo ve čtvrtek 28. května v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. Široké veřejnosti je Legiovlak v Liberci přístupný zdarma každý den až do pátku 12. června. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.

V prostorách přilehlé budovy je k vidění putovní výstava Československé legie v Rusku 1914–1920, replika obrněného automobilu Romfell, výstava o zajateckém táboře v Liberci 1915–1918, výstava o historii psů ve službách ozbrojených sil a promítány dobové záběry čs. legionářů z Ruska. Souběžně s prezentací Legiovlaku je v OC Fórum Liberec zdarma přístupná výstava TGM a armáda.

Legiovlak se skládá z 10 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Zpět na výpis


Ing. Jan Boháček
info@binteractive.cz

benatska
lbc
Grabstejn-veterina
pcr
pluk-chem-bio-ochrany
sdruzeni-sever
muzeum-smrzovka
nf-legie-100
nisa-air
novy-bor
letiste
mo
frydlant
krhs
kvvl
bpr
diamo
elset
alliance
archa13
http://www.vhu.cz/
logo_KVH
100_100_dark