Jednota ČsOL
vojenské posádky Liberec

Dětský den ve vesci 2016 aneb Připomínka 25. výročí ukončení bojů operace „Desert storm“ a osvobození Kuvajtu

Úvod » Kalendář akcí » Dětský den ve vesci 2016 aneb Připomínka 25. výročí ukončení bojů operace „Desert storm“ a osvobození Kuvajtu

V tomto roce si připomeneme s Československou obcí legionářskou - jednotou Liberecký kraj, SBD SEVER a za tradiční podpory Libereckého Kraje osudové okamžiky dvacátého století, kdy naši vojáci stáli v písku saúdskoarabské pouště jako malá plnohodnotná součást spojeneckých mezinárodních sil, odhodláni hájit právo všech národů a zemí světa na sebeurčení proti tyranii a diktátu totalitní moci.
Cílem pořádané akce je připomínka okamžiku, kdy naše armáda přikročila po mnoha letech k činu. Bylo to právě v našem městě Liberci, kde vznikl samostatný protichemický prapor. A byli to právě naši chlapci, liberečtí chemici, kteří vytvořili základ této elitní jednotky.
Vojáci naší země tehdy bojovali za svobodu pro všechny bez rozdílu. Bylo to poprvé od konce bojů 2. světové války, kdy naši vojáci hrdě, odvážně a odhodlaně po boku vojáků mezinárodní koalice navázali na tradice dobrovolníků československých legií, stejně jako na tradice bojovníků od Tobruku a od Dukly. Položili tehdy základ nového spojenectví, které trvá do dnes. 
Proti okupaci Kuvajtu se postavila převážná část členských zemí OSN.  Rada bezpečnosti tehdy v roce 1990 schválila celkem 12 rezolucí odsuzujících agresi Iráku proti Kuvajtu. Ve většině z nich spolu poprvé hlasovalo všech pět stálých členů. Díky tomuto jednoznačnému stanovisku vznikla koalice 28 států, jejichž jednotky se vydaly do ohrožené oblasti v Perském zálivu.
Vrcholem dne by měla být ukázka bojů operace „Desert storm“ za účasti obrněné techniky v četně tanků. Scénář bitvy předvede bojový střet koaličních jednotek s obrněnou jednotkou Irácké armády. 

Zpět na výpis


Jednota liberecký kraj

benatska
lbc
Grabstejn-veterina
pcr
pluk-chem-bio-ochrany
sdruzeni-sever
muzeum-smrzovka
nf-legie-100
nisa-air
novy-bor
letiste
mo
frydlant
krhs
kvvl
bpr
diamo
elset
alliance
archa13
http://www.vhu.cz/
logo_KVH
100_100_dark