dětský den ve vesci 2016 - program

Úvod » Kalendář akcí » dětský den ve vesci 2016 - program

V bitevní pole se promění koncem srpna sportovní areál ve Vesci. Československá obec legionářská, Armáda ČR, Aktivní zálohy AČR, vojenská muzea, military kluby a kluby vojenské historie z našeho kraje tam předvedou rekonstrukci kuvajtské Pouštní bouře.

Vstup na akci je zdarma. 

LIBEREC - Váleční veteráni chtějí v dětech probudit hrdost a zdravé vlastenectví. Ve sportovním areálu Vesec, kde teprve před pár dny skončil mamutí hudební festival Benátská!, pro ně uspořádají rekonstrukci novodobé válečné operace a ukáží zásah při narušení Schengenského prostoru. „ Bez lidí připravených hájit svou zemi není svobody. Téma bezpečnosti je ve světě, ale i u nás, stále aktuálnější,“ upozorňuje účastník bojů v Perském zálivu, veterán František Gábor.

Moderní vojenská operace se odehraje při Dětský den dni 27. srpna. Společně ho chystá Československá obec legionářská s Libereckým krajem a bytovým družstvem SBD Sever. Tradici dne zasvěceného dětem obnovili družstevníci s legionáři před čtyřmi lety. „Svou techniku a zásahy ukáže letos i státní a Saská policie, hasiči a záchranáři,“ připomněl za pořadatele šéf SBD Petr Černý.

Veteráni chtějí podle Gábora poukázat na to, že právě liberečtí chemici tvořili před 25 lety v Saudské Arábii základ elitní jednotky, jež poprvé od konce 2. světové války bojovala spolu s mezinárodní koalicí 28 zemí za svobodu a proti diktátu totalitní moci. „Odhodlaně jsme tehdy navázali na tradice bojovníků od Tobruku a Dukly,“ zdůraznil veterán Gábor. Osvobození Kuvajtu proběhlo na základě naplnění 12 rezolucí OSN.

Do rekonstrukce Pouštní bouře z ledna 1991 se zapojí ve Vesci zhruba 150 vojáků.  Napodobí střet vojáků mezinárodní koalice koaličních partnerů s obrněnou jednotkou Irácké armády a elitní Republikánskou gardou. Do bojů zasáhnou čtyři tanky, tři bojová vozidla pěchoty, několik obrněných transportérů, a také letouny Gripen a helikoptéry AH-1 Cobra. Vojenští fanoušci si budou moci armádní techniku i v klidu prohlédnout, nebo si zařádit v airsoftovéstřelnici. Na děti čekají adrenalinové atrakce, vrtulník bude lákat návštěvníky k vyhlídkovým letům.

„Děti si tak nejlépe uvědomí každodenní odvahu vojáků, policistů, hasičů a záchranářů,“ uvedl Michal Buzek z pořadatelské městské společnosti Elset.  „Historická válečná bitva z konce války na Liberecku vloni přivedla do sportovního areálu na 15 000 lidí,“ podotkl. „Akce je také výrazem úcty k lidem, kteří jsou v každodenním shonu neviditelní, a přesto každý den, v každé hodině, v každé minutě se starají o naše bezpečí, ochraňují nám majetek, zachraňují nám životy a zdraví. Děkujeme!“ doplnil Gábor.

Děkujeme za podporu a spolupráci všem sponzorům, podporovatelům, účatníkům a dobrovolníkům. 

Zpět na výpis


Jednota liberecký kraj

benatska
lbc
Grabstejn-veterina
pcr
pluk-chem-bio-ochrany
sdruzeni-sever
muzeum-smrzovka
nf-legie-100
nisa-air
novy-bor
letiste
mo
frydlant
krhs
kvvl
bpr
diamo
elset
alliance
archa13
http://www.vhu.cz/
logo_KVH
100_100_dark