den válečných veteránů 2016 v liberci

Úvod » Kalendář akcí » den válečných veteránů 2016 v liberci

Dne 11. 11. 1918 se do historie zapisuje jako den, kdy bylo v Campiégne podepsáno příměří a byly ukončeny boje 1. světové války.  (V případě zájmu doporučujeme zhlédnout tento krátký dokument http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095687448-historicky-magazin/208452801280041)

Na základě této události se do dnešních dnů uchovala tradice uctívání památky padlých a všech veteránů. Den veteránů, den padlých. Každého 11. listopadu přesně v 11 hodin se nejen u nás, ale téměř všude ve světě, uctívá památka lidí, kteří byli ochotni nasadit své životy pro lepší zítřky. V tyto dny je na místě připomenout si nejen padlé hrdiny válek, ale také veterány stále žijící mezi námi. Nejedná se o uctění pouze těch, kteří bojovali v 1. světové válce, ale také těch, kteří šli do boje i v následujících letech, do jakékoli války.

Vlčí mák. Jako symbol dne veteránů je již od roku 1921 používán vlčí mák, a to díky bývalému veliteli britských epxpedičních sil polních, maršálu Douglasovi Haigovi, který jako předseda Nadace veteránů použil vlčí mák jako symbol sbírky na pomoc válečným veteránům a invalidům. Ovšem jako první s tímto symbolem přišel v roce 1915 chirurg John Mc Grae (sloužící na západní frontě), který tento symbol použil v básni Na flanderských polích.

Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.

My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.

Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.

Když rozkvétá lán máků červených,
my neměli jsme spát na polích flanderských.

 

My jsme letos, jako každý rok, tuto památku uctili položením věnců na vojenské hřbitovy v Liberci a v Novém Boru. Dále jsme se pak sešli před kasárnami, kde byl přesně v 11 hodin záhájen slavnostní nástup. Svá slova úcty a díků nejen padlým, veteránům, ale také lidem, kteří denně nasazují své životy či vykonávají jiné záslužné činnosti pro okolí, pronesli jak nejvyšší hodnostáři kasáren, tak hejtman Libereckého kraje Martin Půta, senátor za Liberecký kraj, Michael Canov a František Gábor. Také zde byla rozdána vyznamenání, jako poděkování za pomoc při konání akce Dětský den ve Vesci, který byl připomínkou operace Pouštní bouře, ve které nasazovaly životy spousty místních.

V neposladní řadě na nástupu nechyběla ani hymna České republiky, zazněla zde slova místního kaplana a držela se minuta ticha za nedávno zesnulého….

 

 

 

Zpět na výpis


Bára

benatska
lbc
Grabstejn-veterina
pcr
pluk-chem-bio-ochrany
sdruzeni-sever
muzeum-smrzovka
nf-legie-100
nisa-air
novy-bor
letiste
mo
frydlant
krhs
kvvl
bpr
diamo
elset
alliance
archa13
http://www.vhu.cz/
logo_KVH
100_100_dark